MHZ2-16D2-M9PWVSAPC-X4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9PWVSAPC-X4
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various industrial settings.
  • 3Heat resistance up to 100°C, making it suitable for high-temperature environments.
  • 5Solid-state auto switch with a perpendicular lead wire for enhanced durability and performance.
Product Details
MHZ2-16D2-M9PWVSAPC-X4
Made To Order
Heat Resistance (100沙C)
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm