MHZ2-16D2-M9PW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D2-M9PW
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal force and precision for various industrial applications.
  • 43-wire (PNP) connectivity with a 0.5m lead wire ensures easy integration into existing systems.
  • 5Supports multiple voltage options (DC5V, 12V, 24V) for versatile compatibility in different setups.
Product Details
MHZ2-16D2-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm