MHZ2-16D2-M9PVM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9PVM
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides precise control in both extending and retracting strokes.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 43-wire PNP output and 1m lead wire for easy integration into control systems.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-16D2-M9PVM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm