MHZ2-16D2-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9NW
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 32-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 4Standard side through-holes in opening/closing direction for versatile mounting.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies, offering flexibility in various setups.
Product Details
MHZ2-16D2-M9NW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm