MHZ2-16D2-M9NVMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9NVMAPC
Key Features
  • 116 mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin pre-wired connector for easy installation.
  • 4Indicator light enhances operational visibility and troubleshooting.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies for versatile use.
Product Details
MHZ2-16D2-M9NVMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm