MHZ2-16D2-M9NMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9NMAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and consistent operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector simplifies installation.
  • 4Indicator light enhances visibility and monitoring of cylinder status.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC5V, 12V, 24V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-16D2-M9NMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm