MHZ2-16D2-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9N
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output ensures accurate position detection.
  • 4Includes a 0.5m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC5V, 12V, 24V) for flexible integration.
Product Details
MHZ2-16D2-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm