MHZ2-16D2-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9BZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 45m lead wire and DC24V compatibility for easy integration into systems.
  • 5Standard side through-holes for flexible mounting and installation.
Product Details
MHZ2-16D2-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm