MHZ2-16D2-M9BWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2-M9BWSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for versatile applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired M8-3 pin connector.
  • 40.5m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Operates on DC24V (DC10~28V) for flexible voltage compatibility.
Product Details
MHZ2-16D2-M9BWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm