MHZ2-16D2E-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2E-M9PL
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable operation in both directions.
  • 3End boss type side ported for easy installation and space-saving design.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 53-wire PNP configuration with a 3m lead wire for versatile connectivity.
Product Details
MHZ2-16D2E-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Bore Size
Bore Size 16 mm