MHZ2-16D2E-M9BVZ-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2E-M9BVZ-X7
Key Features
  • 116mm bore size ensures compatibility with a wide range of industrial applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3End boss type side ported configuration for easy installation and maintenance.
  • 5Closing direction spring assist ensures smooth and consistent operation.
Product Details
MHZ2-16D2E-M9BVZ-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Bore Size
Bore Size 16 mm