MHZ2-16D2E-M9BMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D2E-M9BMAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4End boss type side ported body for compact and efficient space utilization.
  • 5Includes indicator light and 1m lead wire, compatible with DC10~28V power supply.
Product Details
MHZ2-16D2E-M9BMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm