MHZ2-16D1-M9PWM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1-M9PWM
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient bidirectional operation.
  • 32-color indicator solid-state auto switch with PNP output for easy monitoring.
  • 41m lead wire and in-line configuration for convenient installation and connectivity.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-16D1-M9PWM
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm