MHZ2-16D1-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D1-M9PWL
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3M9PWL auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 43-wire PNP output with a 3m lead wire for flexible installation.
  • 5Compatible with DC voltage (4.5~28V), suitable for various industrial setups.
Product Details
MHZ2-16D1-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm