MHZ2-16D1-M9PVSAPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-16D1-M9PVSAPCS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch with M8-3 pin connector simplifies installation.
  • 4Indicator light and 0.5m lead wire enhance usability and monitoring.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) ensures compatibility with various systems.
Product Details
MHZ2-16D1-M9PVSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm