MHZ2-16D1-M9PSDPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1-M9PSDPC-X7
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for compact applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PSDPC) with M12-4 pin connector simplifies installation.
  • 4Spring assist in the closing direction enhances control and precision.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
MHZ2-16D1-M9PSDPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm