MHZ2-16D1-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1-M9PSDPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design provides consistent performance in both directions.
  • 3Pre-wired M9PSDPC auto switch with M12-4 pin connector for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch supports DC voltage (4.5~28V) for versatile applications.
  • 5Standard side-tapped mounting for straightforward integration into systems.
Product Details
MHZ2-16D1-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm