MHZ2-16D1-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1-M9NSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Indicator light provides clear status visibility for enhanced monitoring.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC5V, 12V, 24V) for flexible integration.
Product Details
MHZ2-16D1-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm