MHZ2-16D1-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1-M9BZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design provides reliable performance in both extending and retracting strokes.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational visibility and control.
  • 45-meter lead wire offers flexibility in installation and connectivity.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V), ensuring versatile power supply options.
Product Details
MHZ2-16D1-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm