MHZ2-16D1E-M9PWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1E-M9PWSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design provides reliable performance in both directions.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired connector for easy installation and monitoring.
  • 4End boss type side ported body for versatile mounting options.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V, offering flexibility in power supply.
Product Details
MHZ2-16D1E-M9PWSAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm