MHZ2-16D1E-M9NVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1E-M9NVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable performance in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4End boss type side ported design enhances durability and versatility.
  • 5Indicator light and 0.5m lead wire for convenient monitoring and connectivity.
Product Details
MHZ2-16D1E-M9NVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm