MHZ2-16D1E-M9B-X12
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16D1E-M9B-X12
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Double-acting design provides efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 4End boss type side ported body for easy installation and maintenance.
  • 5Spring assist opening direction enhances operational efficiency and safety.
Product Details
MHZ2-16D1E-M9B-X12
Made To Order
Opening direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 16 mm