MHZ2-16C-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C-M9PVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable performance.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Includes indicator light for clear operational status.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for versatile use.
Product Details
MHZ2-16C-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm