MHZ2-16C-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C-M9N
Key Features
  • 116 mm bore size for precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Single-acting, normally closed design ensures safety and efficiency.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 43-wire NPN configuration with a 0.5m lead wire for seamless integration.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile voltage options.
Product Details
MHZ2-16C-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm