MHZ2-16C-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C-M9BZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for automation tasks.
  • 2Single-acting, normally closed design for efficient and compact performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 45-meter lead wire and DC24V compatibility for versatile installation and use.
  • 5Standard basic type design for easy integration into various systems.
Product Details
MHZ2-16C-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 16 mm