MHZ2-16C3-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C3-M9NSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Single-acting (normally closed) design for reliable performance.
  • 3Flat type fingers for secure and stable gripping.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 5Indicator light and 3-wire (NPN) configuration for enhanced functionality.
Product Details
MHZ2-16C3-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 16 mm