MHZ2-16C2-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C2-M9PVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting (normally closed) design for reliable and efficient operation.
  • 3Equipped with M9PVSAPC solid-state auto switch for precise position detection.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector with a 0.5m lead wire for easy installation.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) for flexible integration.
Product Details
MHZ2-16C2-M9PVSAPC
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 16 mm