MHZ2-16C2-M9PLS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C2-M9PLS
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Single-acting (normally closed) design for reliable and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with a 3m lead wire for precise position detection.
  • 4Standard side through-holes in opening/closing direction for easy installation.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile usage.
Product Details
MHZ2-16C2-M9PLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 16 mm