MHZ2-16C2-M9BWLS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-16C2-M9BWLS
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting, normally closed design ensures safety and efficiency.
  • 32-color indicator auto switch with a 3m lead wire for easy monitoring and installation.
  • 4Solid-state auto switch supports DC10~28V, offering versatile voltage compatibility.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for flexible mounting options.
Product Details
MHZ2-16C2-M9BWLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 16 mm