MHZ2-10S-M9NVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10S-M9NVSAPC
Key Features
  • 110mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) ensures reliable performance in various applications.
  • 4Indicator light provides clear status visibility, enhancing operational efficiency.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 4.5~28V) for flexible integration into different systems.
Product Details
MHZ2-10S-M9NVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 10 mm