MHZ2-10S2-M9PVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10S2-M9PVZ
Key Features
  • 110mm bore size for precise and compact applications.
  • 2Single-acting operation (normally open) for efficient performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 43-wire PNP output with 5m lead wire for easy integration.
  • 5Standard side through-holes for versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-10S2-M9PVZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 10 mm