MHZ2-10S2K-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10S2K-M9N
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light and 3-wire NPN output for enhanced control.
  • 4Axial porting with end boss type and one-touch fitting for easy installation and maintenance.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-10S2K-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With Φ4 One-touch fitting
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 10 mm