MHZ2-10S1-M9PVSBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10S1-M9PVSBPC
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation for compact applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 3Solid-state auto switch with M8-4 pin connector and indicator light for easy integration.
  • 4Supports DC voltage (5V, 12V, 24V) with a wide operating range of DC4.5~28V.
  • 5Standard side-tapped mounting for versatile installation options.
Product Details
MHZ2-10S1-M9PVSBPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 10 mm