MHZ2-10S1-M9BVS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10S1-M9BVS
Key Features
  • 110mm bore size for precise and compact applications.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 42-wire, 0.5m lead wire with DC24V compatibility for easy integration.
  • 5Standard side-tapped mounting for versatile installation.
Product Details
MHZ2-10S1-M9BVS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 10 mm