MHZ2-10S1K-M9PW
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10S1K-M9PW
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting design (normally open) for efficient and straightforward functionality.
  • 4End boss type with axial porting and one-touch fitting for easy installation and maintenance.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) ensures adaptability across various applications.
Product Details
MHZ2-10S1K-M9PW
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With Φ4 One-touch fitting
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Single Acting (Normally Open)
Bore Size
Bore Size 10 mm