MHZ2-10DN-M9PZS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10DN-M9PZS
Key Features
  • 110 mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Narrow type basic design for efficient use in limited installation areas.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 55m lead wire and multi-voltage support (DC 5V, 12V, 24V) for versatile applications.
Product Details
MHZ2-10DN-M9PZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Bore Size
Bore Size 10 mm