MHZ2-10DN-M9BVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10DN-M9BVL
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Narrow type basic body for easy integration into tight assemblies.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 53m lead wire and DC24V compatibility for versatile installation and use.
Product Details
MHZ2-10DN-M9BVL
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Bore Size
Bore Size 10 mm