MHZ2-10DN-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10DN-M9BV
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and easy monitoring.
  • 4Narrow type basic design for versatile integration into various systems.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for flexible power supply options.
Product Details
MHZ2-10DN-M9BV
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Bore Size
Bore Size 10 mm