MHZ2-10DN1-M9PVMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10DN1-M9PVMAPC
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design provides reliable performance in both directions.
  • 3Narrow type side tapped mounting for easy installation in tight spaces.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector (M8-3 pin) for quick setup and integration.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC5V, 12V, 24V) for flexible application use.
Product Details
MHZ2-10DN1-M9PVMAPC
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Narrow Type Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 10 mm