MHZ2-10D-M9PVSAPCS-X12
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10D-M9PVSAPCS-X12
Key Features
  • 110 mm bore size ensures precise and reliable performance in compact applications.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 4Includes an indicator light and supports DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile use.
  • 5Spring assist feature ensures smooth opening and closing, enhancing operational efficiency.
Product Details
MHZ2-10D-M9PVSAPCS-X12
Made To Order
Opening direction spring assist
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm