MHZ2-10D-M9PL-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D-M9PL-X7
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and easy monitoring.
  • 4Spring assist in the closing direction enhances performance and safety.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) for flexible integration.
Product Details
MHZ2-10D-M9PL-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 10 mm