MHZ2-10DE-M9NVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10DE-M9NVL
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable and easy monitoring.
  • 43-wire NPN configuration with a 3m lead wire for versatile connectivity.
  • 5End boss type side ported body for enhanced durability and easy installation.
Product Details
MHZ2-10DE-M9NVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Bore Size
Bore Size 10 mm