MHZ2-10D3-M9PMAPC-X4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D3-M9PMAPC-X4
Key Features
  • 110mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism ensures reliable performance in both directions.
  • 3Heat-resistant design (up to 100°C) for use in high-temperature environments.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 5Flat-type fingers provide secure gripping and handling of objects.
Product Details
MHZ2-10D3-M9PMAPC-X4
Made To Order
Heat Resistance (100沙C)
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 10 mm