MHZ2-10D3-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D3-M9P
Key Features
  • 110mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting mechanism ensures reliable performance in both directions.
  • 3Flat type fingers provide a secure and stable grip.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Supports DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile application compatibility.
Product Details
MHZ2-10D3-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Flat Type Fingers
Bore Size
Bore Size 10 mm