MHZ2-10D2-M9PVSAPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9PVSAPC-X7
Key Features
  • 110 mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3Solid state auto switch with pre-wired connector for easy installation and integration.
  • 4Closing direction spring assist enhances control and safety in automation systems.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) for flexible application use.
Product Details
MHZ2-10D2-M9PVSAPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 10 mm