MHZ2-10D2-M9PM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9PM
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation in compact applications.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output ensures accurate position detection.
  • 4Includes a 1m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for versatile mounting options.
Product Details
MHZ2-10D2-M9PM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 10 mm