MHZ2-10D2-M9NVS
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9NVS
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable performance in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 43-wire NPN output and compatibility with DC 5V, 12V, and 24V for versatile integration.
  • 5Standard side through-holes in opening/closing direction for easy installation.
Product Details
MHZ2-10D2-M9NVS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 10 mm