MHZ2-10D2-M9NVL-X5
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9NVL-X5
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable performance in both directions.
  • 3Fluororubber seal offers superior resistance to chemicals and high temperatures.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light ensures accurate position detection.
  • 53-wire NPN configuration with a 3m lead wire simplifies installation and connectivity.
Product Details
MHZ2-10D2-M9NVL-X5
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 10 mm