MHZ2-10D2-M9NV
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9NV
Key Features
  • 110mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting mechanism ensures reliable performance in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 43-wire NPN configuration with a 0.5m lead wire for seamless integration.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC5V, 12V, 24V) for flexible application use.
Product Details
MHZ2-10D2-M9NV
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm