MHZ2-10D2-M9NSDPC-X7
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9NSDPC-X7
Key Features
  • 110mm bore size ensures compatibility with a wide range of applications.
  • 2Double-acting design provides reliable and efficient operation in both directions.
  • 4Indicator light and 3-wire (NPN) configuration enhance usability and monitoring.
  • 5Closing direction spring assist ensures smooth and controlled operation.
Product Details
MHZ2-10D2-M9NSDPC-X7
Made To Order
Closing direction spring assist
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 10 mm